Złącza ciesielskie – uniwersalny sposób na mocowanie konstrukcji drewnianych

Złącza ciesielskie to sposób łączenia używany w konstrukcjach drewnianych elementów. Odgrywają one bardzo ważną rolę, pozwalając na wykonywanie trwałych i estetycznych łączeń pomiędzy drewnianymi elementami. Są niezbędne, do tworzenia między innymi więźby dachowej, ale również altany, huśtawki czy drewnianych domków. 


Złącze ciesielskie - przykład
Zdjęcie zawiera przykład łączenia elementów ciesielskich

Czym są metalowe złącza ciesielskie? 

Metalowe złącza ciesielskie mają formę płytek lub kantowników i wykonane są z wysokiej jakości stali o różnej grubości. Korzystając z nich, bez trudu zespolisz drewniane elementy bez względu na ich rozmiar oraz funkcję. Produkty łączników ciesielskich powstają ze sprawdzonych materiałów, takich jak np. blacha stalowa ocynkowana oraz stal ocynkowana galwanicznie, dzięki temu wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia, ściskanie oraz działanie wody.

Najpopularniejsze rodzaje złączy ciesielskich

Oferty producentów obejmują ponad 450 typów złączy metalowych różnego rodzaju. Wybór konkretnego typu zależy od kształtu połączenia i rodzaju łączonych elementów. Istotna jest także siła, która będzie działać w połączeniu. Zbiór złączy ciesielskich jest bardzo duży, co pozwala dopasować je zarówno do rodzaju tworzonej konstrukcji, jak i jej wielkości. Podstawowe złącza ciesielskie dzieli się na:

  • złącza wzdłużne (poziome i pionowe)
  • złącza poprzeczne (pod kątem prostym i ukośne)
  • złącza narożne
  • podstawy słupa
Kątownik KŁ4
Przykład kątownika łącznikowy belki KŁ4

W złączach wzdłużnych, elementy są łączone na ich długości, tym samym przedłużając je. Takiego rodzaju połączeń używa się przy użyciu elementów poziomych w postaci podwalin, płatwi, oczepów czy murłat. 

W złączach poprzecznych elementy są łączone pod kątem po ich szerokości. Znajdują one najczęściej zastosowanie przy połączeniu elementów pionowych z poziomymi lub elementów węższych na ich dłuższym boku np. przy deskowaniu czy układaniu podłóg. 

Złącza narożne natomiast stosowane są głównie przy narożnych połączeniach podwalin oczepów, płatwi w wiązaniach dachowych i ścianach drewnianych.

Bez względu na to, które łączniki ciesielskie wybierzesz, możesz mieć pewność, że odpowiednio zamocowane zapewnią tworzonym obiektom trwałość i będą stanowiły solidne połączenie.

Jak montować złącza ciesielskie?

Musisz pamiętać, że ważny jest nie tylko odpowiedni dobór złączy ciesielskich, ale także ich parametry techniczne. Podczas łączenia drewna z betonem powinno się użyć złączy o wyższej grubości. Należy także zwracać uwagę na sposób rozmieszczenia otworów i wybierać te złącza ciesielskie, które posiadają dużo otworów przy zagięciu, ponieważ łączenie w tym miejscu zapewnia większą nośność.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Site Footer