Wymiana kratki wentylacyjnej krok po kroku

Wymiana kratki wentylacyjnej, mimo że wymaga użycia gipsu i paru narzędzi, jest dużo prostsza, niż się wydaje. Każdy, kto kiedykolwiek wbił prosto gwóźdź, z naszym poradnikiem bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem.

Potrzebne będą: ołówek, miarka, gips szpachlowy, szpachelka, packa, papier ścierny, przecinak do betonu, młotek, wałek z kuwetą, farba i kratka wentylacyjna.

stara kratka wentylacyjna

Na jakiej wysokości zamontować kratkę wentylacyjną?

Eksperci wskazują, że kratki wentylacyjne powinny być zamontowane nie niżej niż 15 cm od sufitu. To na tej wysokości gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, a w przypadku rozszczelnienia instalacji – gaz ziemny.

KROK 1 – przygotowanie

Przede wszystkim należy przygotować sobie wszystkie narzędzia i stanowisko pracy. W związku z tym, aby ułatwić sobie zadanie, najlepiej usunąć wokół wszystkie zbędne przedmioty. Warto także osłonić folią malarską najbliższe otoczenie.

KROK 2 – usunięcie starej kratki wentylacyjnej

Aby zamontować nową kratkę wentylacyjną, najpierw musimy usunąć starą. W tym celu należy użyć ostrego narzędzia, którym podważymy starą kratkę. Następnie trzeba ją wyciągnąć, a starą ramkę podkuć przecinakiem i również usunąć. Jeżeli zastanawiasz się, czy obecny wymiar Twojej kratki wentylacyjnej jest odpowiedni, sprawdź stworzony przez nas przegląd najpopularniejszych wymiarów kratek wentylacyjnych na rynku.

Usunięcie kratki wentylacyjnej

KROK 3 – wymierzenie nowej kratki wentylacyjnej

Powodzenie sprawnej wymiany kratki zależy przede wszystkim od prawidłowego wymierzenia nowej kratki. Do odsłoniętego otworu po starej kratce należy przyłożyć nową ramkę i zaznaczyć na ścianie ołówkiem wymiary nowej kratki. Dopasowane do Twoich potrzeb kratki wentylacyjne znajdziesz na naszej stronie internetowej.

KROK 4 – przygotowanie otworu na ramkę kratki wentylacyjnej

Przy pomocy przecinaka i młotka delikatnie powiększamy otwór, skuwając tynk pod nową ramkę. Należy to zrobić dokładnie, nie spiesząc się, ponieważ to jest moment, w którym nasz pośpiech może dołożyć nam późniejszej pracy: im więcej skujemy, tym więcej będziemy musieli gipsować i szlifować.

KROK 5 – wyrównanie gipsem i zamontowanie ramki

Nowy otwór należy wyrównać gipsem. Następnie w świeżą, niezaschniętą jeszcze masę należy starannie i równo wcisnąć ramkę nowej kratki. W tym momencie trzeba wyrównać też wszystkie ubytki powstałe podczas skuwania otworu. Masę pozostawiamy do wyschnięcia.

KROK 6 – zeszlifowanie gipsu

Do następnego kroku możemy przystąpić dopiero wtedy, gdy gips porządnie wyschnie. Wtedy należy gips zeszlifować. Zazwyczaj wystarczy kawałek papieru ściernego. Gdy ściana wokół nowego otworu będzie już gładka, trzeba ją oczyścić z pyłu powstałego przy szlifowaniu.

KROK 7 – tuszowanie nowego gipsu farbą

Do kuwety nalewamy farbę i pokrywamy nią nowy gips tak, by nie było widać różnicy między resztą ściany, na której znajduje się otwór.

umieszczenie kratki wentylacyjnej

KROK 8 – umieszczenie nowej kratki wentylacyjnej w ramce

Po wyschnięciu farby wkładamy nową kratkę wentylacyjną w ramkę, pamiętając, żeby mocno docisnąć kratkę po wsunięciu blaszek rozporowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Site Footer