Kratka wentylacyjna – przegląd najpopularniejszych wymiarów na rynku

Kratki wentylacyjne są niezbędne do zachowania prawidłowego przebiegu procesu wentylacji każdego budynku, a ten z kolei wpływa nie tylko na komfort jego użytkowników, ale także na ich zdrowie. Montowane w ścianach, mają za zadanie umożliwiać ujście powietrza z budynku. Te kominkowe mają za zadanie wpłynąć na rozprowadzenie ciepła. Kratki w drzwiach pomieszczeń narażonych na zwiększoną wilgoć muszą zapewnić odpowiednią wymianę powietrza z pomieszczeniami sąsiadującymi, np. łazienki czy kuchni z korytarzem. Bez względu na miejsce zastosowania kratki, jej głównym celem jest zadbać o nasz komfort, zdrowie i bezpieczeństwo. Kratki są zakończeniem i najbardziej widocznym elementem instalacji wentylacyjnej, dlatego warto zadbać nie tylko o ich praktyczne rozmieszczenie, ale także odpowiednio dobrać je pod względem estetyki. Tak, żeby zdobiły nasz dom, a nie oszpecały go lub zaburzały spójny wygląd wnętrza. O tym jak rozmieścić kratki wentylacyjne w swoim przyszłym domu, opowiadamy w naszym innym artykule, do którego serdecznie Cię zapraszamy.

Kratki wentylacyjne - różne rodzaje

Ile przeciętnie kosztuje kratka wentylacyjna?

Cena kratki wentylacyjnej zależy głównie od wielkości i kształtu. Wpływ na cenę kratki ma też fakt, czy jest ona otwarta, czy z żaluzją. Najtańsze kratki w naszym sklepie kosztują 3,38 zł (kratka wentylacyjna z siatką 60 mm 03460 Hardi i kratka wentylacyjna z 100 mm 03501 Hardi), najdroższa to koszt 23,99 zł (kratka wentylacyjna z żaluzją i siatką 28×28 cm 05400 Hardi). Wszystkie kratki wentylacyjne wraz z cenami znajdziesz na naszym sklepie internetowym.

Jakie są najpopularniejsze wymiary kratek wentylacyjnych na rynku?

W naszym sklepie mamy ponad 50 różnych rodzajów kratek wentylacyjnych renomowanej firmy Hardi. Obecnie dostępne są kratki w trzech kształtach: okrągłe, prostokątne i kwadratowe. Oprócz kształtu, różnią się one wymiarami, wykończeniem i przeznaczeniem (kratki wewnętrzne i zewnętrzne). Część z nich ma także siatkę, chroniącą dom przed niechcianymi insektami.

Kratki okrągłe

Kratki okrągłe najczęściej dobierane są do najpopularniejszych średnic rur spiro (100mm i 125 mm). 100 mm i 125 mm to najczęściej wybierane wymiary, jednak w naszym sklepie dysponujemy też kratkami nawet o połowę mniejszymi: 60mm i 80mm, a także większymi: 150 mm i 200mm.

Kratka wentylacyjna okrągła


Kratki kwadratowe

Kratki kwadratowe mogą maskować nie tylko duże kanały wentylacyjne, ale także rury spiro. Gdy chcemy zakończyć instalację okrągłych rur kwadratową lub prostokątną kratką, wystarczy wybrać taką, której otwór montażowy jest okrągły. W naszym sklepie oferujemy duży wybór takich kratek, a jedną z najczęściej wybieranych jest kratka kwadratowa 14×14 cm o średnicy otworu 125 mm. Dużą popularnością wśród naszych klientów cieszą się także kratki 20×20 cm i 28×28 cm.

Kwadratowa kratka wentylacyjna

Kratki z żaluzją

Nasi klienci bardzo cenią sobie możliwość sterowania wentylacją, dlatego częstym wyborem są kratki z żaluzją. Pozwalają one na łatwą regulację przepływu powietrza i zapobiegają nadmiernym stratom ciepła. W polecanych przez nas kratkach wentylacyjnych firmy Hardi, żaluzje zamyka się za pomocą sznureczka. Wystarczy go pociągnąć, a żaluzja w zależności od tego, czy jest otwarta, czy zamknięta, zmieni swoje położenie. To opatentowany i bardzo skuteczny, a przy tym prosty system zapadkowy, który będzie w stanie prawidłowo obsłużyć każdy użytkownik. Kratki z żaluzją występują we wszystkich kształtach i wymiarach, także w kratkach wentylacyjnych z wyjściem na okap.

kratka wentylacyjna z żaluzją i siatką

Kratki wewnętrzne

Kratki wewnętrzne przeznaczone są do montażu wewnątrz budynku, są więc przez nas częściej widziane. W tego typu kratkach oprócz ich oczywistej funkcji użytkowej, ważna jest również estetyka i łatwość czyszczenia. W zamet.pl wiemy, jak ważne jest, aby można było łatwo i szybko umyć kratkę wentylacyjną. Proponujemy produkty tylko najlepszej jakości, sprzedawane przez nas kratki firmy Hardi można umyć w wodzie i delikatnym detergencie, które wystarczą, by utrzymać kratkę wentylacyjną w czystości przez długi czas. Specjalnie dla ułatwienia mycia, wszystkie kratki Hardi z siatką i (lub) z żaluzją są wyposażone w zatrzaski w przedniej osłonie. Dla wydłużenia trwałości swoich kratek z siatką, Hardi impregnuje włókna stosowanych przez siebie siatek. Dzięki temu są one odporne na wilgoć i mogą być tak samo myte, jak same kratki.

Kratki zewnętrzne

Kratki zewnętrzne zamykają wyrzutnie zużytego powietrza w instalacjach wentylacji mechanicznej. Przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej są zakończeniem ciągu instalacji. Kratki te montowane są na ścianach zewnętrznych, dlatego ich najważniejszą cechą powinna być odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Zewnętrzne kratki wentylacyjne muszą wytrzymać wysokie i niskie temperatury, wilgoć a także promienie słoneczne. Wiemy, jak ważne jest, aby kratki zewnętrzne nie wymagały częstych wymian, dlatego w naszym sklepie proponujemy tylko sprawdzone produkty.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Site Footer