Jak rozmieścić kratki wentylacyjne w swoim przyszłym domu

Budowa domu to bardzo złożony proces, który obejmuje wiele dziedzin wiedzy. O tym, czy będziemy dobrze czuli się w wybudowanym przez nas domu, decyduje mnóstwo czynników, ale wszystko zaczyna się od projektu. Ten dopracowany, skrojony na miarę pod inwestora plan, powinien nie tylko odpowiadać potrzebom życiowym przyszłych mieszkańców pod względem układu pomieszczeń czy ustawienia budynku na działce, ale także zapewnić komfort i zdrowie dobrą wentylacją. Żeby wentylacja działała sprawnie i doprowadzała świeże powietrze, wpływała na cyrkulację i zapobiegała rozwojowi grzybów i pleśni, należy już na etapie projektu zaplanować, gdzie w naszym przyszłym domu umieścić kratki wentylacyjne.

W jakich pomieszczeniach powinny znajdować się kratki wentylacyjne?

Niezależnie od rodzaju wentylacji, musimy pamiętać, dlaczego jej potrzebujemy. Przede wszystkim ma ona usuwać zużyte powietrze: przesycone zapachami i wilgocią. Pomieszczeniami wymagającymi szczególnej uwagi przy projektowaniu instalacji wentylacji są tzw. pomieszczenia brudne: kuchnia, łazienka, pralnia, kotłownia i narażone na nadmiar wilgoci, np. piwnica czy domowa siłownia. Podstawową zasadą stosowaną przy wymianie powietrza jest założenie, że powietrze ma krążyć z pomieszczeń czystych do brudnych, a z brudnych powinno być odprowadzane na zewnątrz budynku. Przy znajomości tej zasady oczywistym jest, że kratki wentylacyjne powinniśmy umieścić w łazienkach i pralni, a także w kuchni. Kuchnia narażona jest nie tylko na nadmierną wilgoć z powodu pary unoszącej się podczas gotowania, ale na długo utrzymujące się zapachy. Z tego powodu za niezbędne wyposażenie kuchni uznawane są okapy, które zazwyczaj są podłączane do osobnego pionu wentylacyjnego. Są jednak miejsca, w których dysponujemy tylko jednym ciągiem wentylacyjnym i stajemy przed dylematem: podłączyć kratkę wentylacyjną czy okap. Tutaj z pomocą przyjdzie nam specjalna kratka wentylacyjna z otworem na podłączenie okapu.

Kratka wentylacyjna okrągła Hardi

Taką kratkę montuje się przy wylocie podłączenia okapu do pionu wentylacji. Dzięki temu możemy korzystać i z okapu, i z kratki, która jest niezbędna do prawidłowego ruchu powietrza tak wrażliwego pomieszczenia, jakim jest kuchnia.

Taką kratkę montuje się przy wylocie podłączenia okapu do pionu wentylacji. Dzięki temu możemy korzystać i z okapu, i z kratki, która jest niezbędna do prawidłowego ruchu powietrza tak wrażliwego pomieszczenia, jakim jest kuchnia.

Kratka wentylacyjna w drzwiach?

Charakterystyczną cechą drzwi do łazienki są otwory: czasami są to okrągłe małe otwory średnicy kilku centymetrów tuż przy podłodze, czasami duża prostokątna kratka wentylacyjna u góry drzwi. Niezależnie od kształtu, kratki wentylacyjne drzwiowe mają za cel jedno: zapewnienie odpowiedniego ruchu powietrza, który jest konieczny do prawidłowej wentylacji. W naszym sklepie proponujemy Państwu kratki wentylacyjne o klasycznym wymiarze 44×12 cm, które doskonale spełniają to zadanie. A ponieważ wiemy, że każdy z nas chce mieszkać ładnie, w naszej ofercie posiadamy różne kolory kratek drzwiowych. Dzięki temu bez problemu dopasują Państwo kratki do swojego wystroju.

Cały asortyment znajdą Państwo w kategorii kratki wentylacyjne drzwiowe.

Kratka wentylacyjna drzwiowa

Czy kratki wentylacyjne mogą być stosowane na zewnątrz?

Kratki wentylacyjne są nie tylko estetycznym zakończeniem instalacji wentylacyjnej, ale posiadają też szereg praktycznych funkcji, np. kratki z żaluzją wewnątrz pomieszczeń mogą pomóc sterować wentylacją i ograniczać straty ciepła. Na zewnątrz są jeszcze bardziej potrzebne: odpowiednio zamontowane zabezpieczają instalację przed zagnieżdżeniem się w niej ptaków i innych zwierząt, a kratki z siatką dodatkowo nie pozwalają insektom na wejście do domu systemem wentylacji. Montaż kratek wentylacyjnych na zewnątrz jest więc nie tylko wskazany, ale ze względów bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania wentylacji niezbędny. Zpowodu zmiennych warunków atmosferycznych, wilgoci i promieni UV, na jakie są narażone kratki wentylacyjne na zewnątrz budynków, zachęcamy Państwa do zakupu specjalnych kratek zewnętrznych Hardi, przygotowanych do montażu poza wnętrzem domu. W naszym sklepie znajdą Państwo duży wybór kratek zewnętrznych, które właściwie zabezpieczą wylot instalacji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Site Footer